Performance A       Performance B         Performance C

Chicagoland Invitational Concert Band Festival 
April 7, 2018
10am – 9:30pm

*Please note:  Schedules are subject to change

Performance Schedule A

 Featured Stage A – Ken Carter Gymnasium
Ms. Cam Stasa, Master of Ceremonies

Leave HRWarm upSCHOOLPerformClinic
(45 min)
10:2010:30Carl Sandburg Symphonic I11:00 pm11:30-12:15
(Orch Rm)
Stewart Bailey & Brian Hillhouse
10:5011:00Maine South Wind Ensemble11:30 pm12:00-12:45
(Band Rm)
David Hutter
11:2011:30Schaumburg Wind Symphony12:00 pm12:30-1:15
(Orch Rm)
Vinnie Inendino & Anthony Graffeo
11:5012:00Buffalo Grove Wind Ensemble12:30 pm1:00-1:45
(Band Rm)
Henry Kappler
12:2012:30Mundelein Wind Ensemble1:00 pm1:30-2:15
(Orch Rm)
Jerry Shelato
12:501:00Joliet Central Symphonic Band1:30 pm2:00-2:45
(Band Rm)
Don Stinson
1:201:30Geneseo Honors Band2:00 pm2:30-3:15
(Orch Rm)
Steve Scherer
1:502:00Lake Zurich Wind Ensemble2:30 pm3:00-3:45
(Band Rm)
Joshua Thompson
2:202:30 
North Suburban 
              Wind Ensemble
3:00-3:40 pm
Mr. Don Shupe, Conductor
RATINGS PRESENTATION
Featured Stage Performance A
 3:40 pmGym
3:053:15United Township Symphonic Band3:45 pm4:15-5:00
(Orch Rm)
Mike Wawrzynski
3:353:45Fremd Wind Symphony 4:15 pm4:45-5:30
(Band Rm)
Matthew Moore
4:05 4:15Oswego Wind Symphony  4:45 pm 5:15-6:00
(Orch Rm)
Stephanie San Roman
 4:354:45 Rolling Meadows Symphonic Band 5:15 pm 5:45-6:30
(Band Rm)
Christopher Buti
 5:05 5:15Prospect Symphonic Band 5:45 pm6:15-7:00
(Orch Rm)
Chris Barnum
5:355:45Naperville North Symphonic Wind Ensemble6:15 pm6:45-7:30
(Band Rm)
Dan Moore and Kirk Hickman
6:056:15Wheeling Wind Symphony6:45 pm7:15-8:00
(Orch Rm)
Michael Malek
BREAK
6:507:00O’Fallon Wind Ensemble7:30 pm8:00-8:45
(Band Rm)
Melissa Gustafson-Hinds
7:207:30Victor J. Andrew Wind Symphony8:00 pm8:30-9:15
(Orch Rm)
Mark Iwinski
7:508:00Libertyville Wind Ensemble8:30 pm9-9:45
(Band Rm)
Adam Gohr
8:208:30John Hersey Symphonic Band9:00 pm9:30-10:15
(Orch Rm)
Scott Casagrande
RATINGS PRESENTATION
Featured Stage Performance A
9:25-9:30 pm

Performance Schedule B

Invited Stage B – East Gymnasium
Mr. Ryan Jacobi, Announcer

Leave HRWarm upSCHOOLPerform and Clinic
9:359:45MacArthur Middle School10:15
Sam Simpson
10:2010:30Thomas Middle School11:00
Candace Horton
11:0511:15Woodstock Varsity Band11:45
Richard Stiles
11:5012:00 McHenry Symphonic Band12:30
Spencer Hile
12:3512:45 Wheeling Concert Band1:15
Michael Malek
1:201:30 Mundelein Symphonic Winds2:00
Andrew Sturgeon
North Suburban 
                   Wind Ensemble
3:00-3:40 
 Mr. Don Shupe, Conductor
RATINGS PRESENTATION
Carter Gym
 3:40
 3:20 3:30Naperville North Wind Symphony4:00
 Dan Moore & Kirk Hickman
4:054:15Geneseo Concert Band4:45
Anthony Hernandez
4:505:00Fenton Symphonic Wind Ensemble5:30
Garett George
5:355:45Wauconda Wind Ensemble6:15
Kim Fleming and Jack Holt
6:206:30Oswego Wind Ensemble7:00
Kevin Schoenbach
7:057:15Lincoln-Way Central Wind Ensemble7:45
Chris Mroczek
7:508:00Glenbard North Symphonic Band8:30
Lauren Whisnant
Featured Band Performance in Carter Gym:
John Hersey Symphonic Band
8:30
RATINGS PRESENTATION
Carter Gymnasium
9:25-9:30

Performance Schedule C

Invited Stage C – Black Box Theater
Ms. Gina De Gregorio, Announcer

Leave HRWarm upSCHOOLPerform and Clinic
9:359:45River Trails Middle School10:15
Todd Smith
10:2010:30John Hersey Concert/Cadet Band11:00
Tom Beckwith
11:0511:15Lake Zurich Symphonic Band11:45
Joshua Thompson & Sheri Conover
11:5012:00Fremd Wind Ensemble12:30
J.T. Teichert
12:3512:45United Township Concert Band1:15
Mike Wawrzynski
1:201:30Carl Sandburg Symphonic Band 22:00
Stewart Bailey & Brian Hillhouse
North Suburban 
                   Wind Ensemble
3-3:40
Mr. Don Shupe, ConductorCarter Gym
RATINGS PRESENTATION
Carter Gym
3:40
3:203:30Schaumburg Symphonic Band4:00
Anthony Graffeo & Vinnie Inendino
4:054:15Buffalo Grove Concert Band4:45
Henry Kappler
4:505:00Victor J. Andrew Symphonic Band5:30
Mark Iwinski
5:355:45Harry D. Jacobs Wind Ensemble6:15
Anthony Gnutek
6:206:30Zion Benton Symphonic Band7:00
Shan Kazmi
7:057:15Lincoln-Way East Wind Ensemble7:45
Bert Johnson
7:508:00Prospect Concert Band8:30
Chris Barnum
Featured Band Performance in Carter Gym:
John Hersey Symphonic Band
8:30
RATINGS PRESENTATION
Carter Gymnasium
9:25-9:30

If you cannot find the Festival information you need here, please feel free to contact us.